8 najlepších kníh pre eko nadšencov

book
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Mnohí sa nás pýtate na názor, ktoré knihy sú najlepšie z oblasti vegánstva, ekológie alebo environmentálnej etiky. Vegánstvo nebudeme oddelovať od týchto dvoch oblastí. Malo by byť ich neodlučiteľným partnerom. Niektorí chcú knihy na ich eko začiatky, niektorí už majú mnohé z nášho zoznamu prečítané a niektorí chcú aj knihy s najlepšími vegánskymi receptami. Práve to nás inšpirovalo k napísaniu tohto článku. Nájdete tu knihy, ktoré Vás určite obohatia, inšpirujú, ale aj nahnevajú. 🙂

Začínam s eko životom a vegánstvom…

Erazim Kohák: Zelená svatozář

Je veľká pravdepodobnosť, že s menom Erazim Kohák ste sa nestretli. Určite je potrebné to zmeniť. Zelená svatozář je kniha, ktorá Vás uvedie do problematiky environmentálnej etiky akademickým, ale veľmi zrozumiteľným štýlom. Čo je pre nás asi najdôležitejšie, je fakt, že E. Kohák ekológiou aj žije. To je dôvod, prečo je nám z autorov najbližší.
Kniha Zelená svatozář je výborným „začiatočným“ textom, v podstate učebnicovo (avšak veľmi pútavo) písaná – predstavuje zásadné environmentálne koncepcie, z ktorých vychádzajú aj súčasné tendencie trvalo udržateľného rozvoja a spolužitia človeka s prírodou. Ide o knihu, ku ktorej sa rozhodne budete často vracať.

Thomas Hylland Eriksen: Odpady

Ďalším autorom je Thomas H. Eriksen. Ide opäť o autora z akademického prostredia, ktorí dokáže písať aj popularizačné knihy. Jeho knihy okamžite zhltnete, a to aj napriek tomu, že v nich nájdete množstvo štatistík. Vie ako čitateľa zabaviť a odovzdať mu pritom cenné informácie, ktorým môžete dôverovať. (Čo je dnes v období rôznych hoaxov a konšpiračných webov pomerne ťažké a zložité.) Z jeho ďalších kníh odporúčame titul Syndrom velkého vlka, na ktorý sme napísali aj recenziu a tiež publikáciu Tyranie okamžiku.

Bea Johnson: Domácnost bez odpadu

Priznávame sa, že k Bei Johnson máme vyhranený postoj, odkedy sme o nej počuli. O tom však nabudúce. Máme otvorenú myseľ a tá nám nedovolí opomenúť fakt, že jej kniha pomohla a stále pomáha a inšpiruje mnohých ľudí na celom svete, aby začali uvažovať o odpade. Ak chcete niečo ľahšie, populárne a bez rizika, že narazíte na množstvo hlúpostí, kľudne siahnite po Domácnosti bez odpadu.

Pokračujem s eko životom a vegánstvom…

Stanislav Komárek: Příroda a kultura (Svět jevů a svět interpretací)

Siahnite po akejkoľvek knihe od Komárka a budete spokojní a šťastní. Napriek tomu, že je biológom, nechce človeku vziať jeho emocionalitu a na vývoj sa pozerá vždy ako na vývoj prírodno-kultúrny. Vie, že tak ako každý človek je viac ako len súbor génov, aj každé zviera je viac ako len súborom pudom, ktoré ho ovládajú. Komárkov svet je plný krásy a neznáma – vo vede, v živote, v prírode. Ide o knihu, ktorá dokáže inšpirovať k zmene nazerania na svet okolo nás.

Ivan Dubnička: Mravy, šelmy a vegetariáni

Dubnička bol univerzitným pedagógom, a to nesmierne dobrým a jedinečným. Oživil otázku vegetariánstva a ekológie na vysokých školách a inšpiroval mnohých svojich študentov, aby pokračovali v pýtaní sa pálčivých otázok. Nejde o knihu, ktorú zhltnete za jeden večer, pravdepodobne to nebude ani jeden týždeň. Je v nej veľa odkazov na iných autorov, diela, zlomové historické udalostí, ktoré musíte spracovať, no rozhodne je to čítanie, ktoré vám veľa ponúkne. Ak by ste sa radi dozvedeli niečo o biologickej a kultúrnej evolúcii človeka a o tom, prečo je dobré ísť dnes cestou ekológie (a podľa nás aj vegánstva), skúste vyhľadať túto knihu. Do pozornosti dávame aj stále dostupnú Misu Mäsa.

Jennie Dielemans: Vitajte v raji (Reportáž o turistickom priemysle)

Ak ešte nepoznáte vydavateľstvo Absynt, je načase to zmeniť – a začať napríklad touto knihou. Ide o veľmi sugestívne napísanú reportáž o narastajúcej popularite cestovania. Dnešná podoba turizmu ohrozuje ekosystémy, kultúry a tiež ľudskú dôstojnosť. Či už ste fanúšikom cestovania, alebo naopak jeho odporcom, skúste siahnuť po tejto knihe. Dozviete sa veľa zaujímavého a pravdepodobne sa navždy vzdáte predstavy exotického raja.

Potrebujem inšpiráciu pri varení…

Možno to vyzerá zvláštne, keď po viac-menej filozofických knihách, prídu vegánske kuchárske knihy. Ale na druhej strane, všetci jeme. 🙂 U nás má varenie veľmi pozitívny a ekologický význam. Nebudeme to viacej obkecávať, pozrite si, čo obstálo v našej kuchyni.

Linda Müllerová: A co teda jíš?

Toto je kuchárska kniha, ktorú musí mať každý vegán. Recepty sú jednoduché, extrémne chutné a vyzerajú tak, že sa máte chuť zahryznúť do knihy. Ak ste to s kuchárskymi knihami už dávno zabalili a dávate prednosť food blogom, navštívte autorkin blog s rovnomenným názvom.

Adamova dieta

Nech Vás neodradí názov ani obal knihy. Ide o vitariánsku kuchárku. Malú, jednoduchú, ale inšpiratívnu. Najviac je nám sympatické, že autorka nepoužíva množstvo surovín a rôznorodé kombinácie, ako to zvykne byť pri vita receptoch. Rôzne recepty Vás nakopnú aj pri vymýšľaní vlastných receptov. Zavrite oči, odmyslite si názov a pustite sa do (ne)varenia!

Nestačilo?

Pozrite si náš zoznam populárnej a odbornej literatúry venujúcej sa enviromentálnej problematike.

Odoberať novinky