Ako žiť ekologicky. Časť druhá: Ako sme triedili oblečenie.

Ako žiť ekologicky. Časť druhá: Ako sme triedili oblečenie.
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Už je to nejaký ten piatok čo recyklujeme, triedime a vyhadzujeme zbytočnosti z našich skríň. Nejde nám o žiadny IKEA minimalizmus, kedy staré tričko nahradíte novou vonnou sviečkou, ide o skutočné zbavovanie sa prebytočných hlúpostí, ktoré postrádali svoj zmysel už z podstaty alebo sme im jednoducho už nedokázali nájsť využitie.

Takéto veľké „čistky“ sme vykonali zatiaľ tri – každej z nich predchádzalo sťahovanie a nervozita z toho, že by sme so sebou museli vláčiť tonu harabúrd (okej, tonu sme nemali, ale mali sme čo triediť ?). Navyše sme sa chceli konečne zbaviť aj auta („eko vraha“), ktorého sme využívali len na nevyhnutné príležitosti, no aj tak. Takže sa výrazne znížila naša mobilná kapacita. Najväčšou skúškou bolo posledné sťahovanie do Škótska – ako si zbaliť celý svoj život do jedného batohu? (Nakoniec to bolo jednoduchšie ako sme si mysleli, ale o tom neskôr.)

Tak teda sťahovanie… Keď sme si prezreli naše šatníky, zistili sme, že sú pomerne plné a tiež sme zistili to, že mnohé z vecí nenosíme, ale máme ich už roky; pre každý prípad, aj keď tento prípad nikdy nenastal (znie Vám to povedome? ? ). Dokonca sa tam našlo aj zopár pekných kúskov, ale čo tam po nich, keď najradšej nosíme aj tak to najvyťahanejšie tričko, najpohodlnejšiu košeľu a najväčšiu mikinu. (O nohaviciach ani nehovorím – ku šťastiu nám celkom stačia jedny, tie ostatné máme aj tak len preto, aby sme mali čo nosiť v období prania.) Chápeme, že nie všetci sú natoľko anti-módne typy ako my, napokon oblečenie je jednou z vecí, ktorá dokáže najlepšie vyjadriť náš životný postoj. Berieme na vedomie, že je to teda vec vlastného vyjadrenia a tým čo píšeme rozhodne nechceme nikoho uraziť.

Je však jedna všeobecne platná skutočnosť, ktorú nezmení ani tá najsilnejšia láska k móde a tou je, že kvantita a kvalita len ťažko pôjdu spoločnou cestou. Ak máte doma množstvo vecí pravdepodobne len veľmi malé percento z nich je naozaj kvalitnej výroby – pretože tá niečo stojí a spravidla nie je okamžite/ľahko dostupná. Toto tvrdenie samozrejme najviac platí pri tých najpopulárnejších, najnosenejších značkách. Vždy, keď si kupujeme dve tričká za cenu jedného, mali by mať na vedomí, že ide o „zľavu“, ktorú za nás zaplatil niekto iný – nešetrný/neekologický spôsob výroby (či už ide o obrábanie pôdy v prípade prírodných materiálov a globálne dopady takéhoto hospodárenia na Zem alebo zlé pracovné podmienky zamastencov tovární, ktoré sú v rozpore so základnými právami a slobodou človeka a v neposlednom rade narušujú aj všeobecnú úctu, ktorú by sme k sebe mali prechovávať. Navyše, je pre nás dôležité, aby oblečenie bolo vegánske.

Tip: O “cene” nášho oblečenia sa  môžete dočítať aj v knihe Naomi Klein: Bez Loga

 

Do momentu, kedy sme začali riešiť naše sťahovanie sme boli presvedčené, že stojíme tak trochu mimo všetkých tých nákupných mánií a konzumného spôsobu života. Postupne sme si však začali všímať nebadateľné, no rozhodujúce detaily, ktoré nás presvedčili o opaku. Pri pohľade na tie vrecia vecí sa začalo ozývať svedomie, ktoré nás dnes núti prehodnocovať kúpu každého kúsku oblečenia. Nebudeme však klamať, nie vždy to bolo ľahké; počnúc rodinou a končiac pohľadmi ľudí na ulici. Sme skrátka zvyknutí na to, že človek potrebuje obnovovať svoj šatník aspoň raz za rok, raz za dva, ak je naozaj „alternatívec“. Najhoršie to bolo asi v období jesene a jari. Rodinný príslušníci nevedeli pochopiť prečo nemáme prechodnú bundu, prechodné topánky, tenšiu šatku alebo úplne nezmyselnú čiapku. Našou odpoveďou bolo, že to skrátka nepotrebujeme, jednoducho si dáme tú istú bundu, ktorú nosíme v zime len bez zbytočných nánosov vrstiev oblečenia. Ľuďom je z nejakého dôvodu nepríjemné vidieť vás neustále v tých istých kusoch šatstva, nie ste dokonalým reprezentantom konzumnej kultúry, nedokazujete dostatočne horlivo, že na to máte a že ste fanúšikom obchodných centier, nezapadáte celkom do dnešného sveta.

Oblečenie sme teda zredukovali a nejaký čas si spokojne nažívali. Potom prišlo spomínané sťahovanie do Škótska a batožinová dilema. Obe sme mali v zásobe dva väčšie turistické batohy a uvažovali sme ako ich naplniť tak, aby sa nám tam zmestilo dvadsať kíl vecí. Tomuto úkonu samozrejme predchádzalo ďalšie veľké prehodnocovanie a triedenie vecí. Po predchádzajúcich skúsenostiach to už bolo jednoduchšie – vlastnili sme len veci, ktoré sme naozaj využívali. Väčšina z nich bola šitá na mieru, za normálnu cenu, ktorú si veľká väčšina z nás môže dovoliť minúť za naozaj kvalitné oblečenie a ktorou podporí tunajších krajčírov či krajčírky, pričom si sami vyberiete látku, ktorá vám najviac vyhovuje a ktorej pôvod a spôsob, akým bola vyrobená, poznáte. Ak si nájdete kvalitného a skúseného krajčíra/krajčírku, určite vám bude vedieť poradiť. Navyše je to dnes v dobe internetu a Google až smiešne jednoduché, žiadne výhovorky teda nie sú na mieste. Ak Vám to finančná situácia nedovoľuje, skúste sa poobzerať po nejakom sekáči.

Tip: odporúčame krajčírku z GOMI móda. Ak chcete topánky, jednoznačne vyhráva Will’s Vegan Shoes.

Will’s Vegan Shoes

Ako to teda dopadlo s nami… Všetko podstatné, čo sme si so sebou potrebovali vziať (teda nielen oblečenie) vážilo u každej necelých pätnásť kíl. Niesť si na chrbtoch poloprázdne batohy s vedomím, že sa v ňom skrýva všetko potrebné na život bol nesmierne oslobodzujúci. Ak k tomu prirátame pocit zadosťučinenia, že proces, ktorý k tomu viedol bol globálne prospešný, nemohli sme sa cítiť lepšie.

Byť eko znamená byť zodpovedný a niekedy až otravne racionálny. Nebudeme klamať, boli momenty, kedy sme sa cítili totálne vyčlenené zo spoločnosti a unavené neustálim prehodnocovaním pri bežných nákupoch do domácnosti. Mali sme pocit, že sa snažíme o nemožné, keď sme okolo seba videli to množstvo ľudí, ktorí snáď už nemôžu byť viac ľahostajní. No nech je to akokoľvek nepríjemné, musíme pripustiť, že vo svojej podstate sme kedysi boli rovnaké, že sme dbali najmä o svoje pohodlie a potešenie. Byť vo svojich rozhodnutiach racionálne nám však spôsobuje dlhodobú autentickú radosť, ktorú nám žiadne tričko z H…M alebo nová prechodná bunda nedokázali dať.

A čo so starým oblečením? Pokiaľ nie je oblečenie veľmi zničené, skúste kontaktovať rôzne útulky alebo oblečenie môžete darovať aj do spomínaného sekáču NOSENE.

Odoberať novinky

Copyright 2016-2019 © All rights Reserved. Design by NoIdentity