Ako žiť ekologicky. Časť prvá: 8 všeobecných rád o eko živote.

Rady, ako žiť ekologicky.
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Ako vlastne žiť eko, a pri najlepšom sa z toho nezblázniť? V najbližšej dobe budeme uverejňovať články o tom, ako žiť eko, ako si udržiavať ekologickú domácnosť a ako znižovať svoju ekologickú stopu. A stále budeme prízvukovať aj to, že budete šetriť aj Vašu peňaženku. Prinesieme Vám základné rady, ktoré môžete jednoducho aplikovať vo Vašom novom ekologickom živote.

A teraz k našim radám:

#1: prekonajte svoju pohodlnosť.

Veľmi často počúvame od okolia pri otázke zdravého stravovania sa poznámky typu: “Keby mi to niekto pripravoval.”, “Keby mi to niekto nakúpil”, Keby mi to niekto ukázal. (prepáčte rodina, museli sme 🙂 )” Keby, keby, keby….Pochopili ste správne, slovo “keby” by sa vo Vašom živote už nemalo vyskytovať a jednoducho musíte konať a snažiť sa niečo zmeniť, jednoducho povedané, prekonať svoju pohodlnosť.

#2: nájdite svoju motiváciu.

Vzhľadom na to, že čítate tento článok, už nejaká motivácia asi vo Vás iskrí, ale možno ešte potrebujete niečo, čo Vás pri eko živote udrží. Opäť si požičiame príklad zo stravovania, ako inak, z vegánskeho. Vaša motivácia môže pochádzať z toho, že sa chcete zdravo stravovať, alebo z toho, že sa nechcete spolupodieľať na utrpení živých tvorov. Predpokladáme, že druhá motivácia asi veľmi nepustí. Veď pri zdravom stravovaní môžem zhrešiť, ublížim možno len sebe, ale tá druhá možnosť je už ťažšia. Preto si skúste aj v udržiavaní ekologického života nájsť pevný bodsilnú motiváciu, ktorá Vás nezlomí. Napríklad my si vždy predstavíme naše možné prehrešky v  globálnom a niekoľkonásobnom merítku (to množstvo plastov, ktoré končí v prírode). Vtedy si rozmyslíme, či si vážne musíme kúpiť niektorú vec v plaste alebo nemusíme.

#3: nepanikárte a netrestajte sa za prehrešky.

Začiatky budú možno ťažké. Ale len v tom zmysle, že sa budete musieť zbaviť niektorých starých návykov. A opäť si požičiame príklad zo stravovania. Dostali ste chuť na niečo menej zdravé? Odmietate to už niekoľko dní a chuť neodišla? Jednoducho si to dajte. Veď sa to stane 3x do roka. (Ak sa Vám to stane 3x do týždňa, robíte niečo nesprávne a určite to nie je náš spomínaný prípad. 🙂 ) Ale dá sa to. Veď je to len zvyk, je ho možné prebudovať. No niekedy je človek aj 20 rokov zabehnutý v určitom systéme, buďte zhovievavý voči sebe a netrestajte sa. Začali ste a to je dôležité.

#4: inšpirujte sa.

Neviete presne ako začať a ako žiť ekologicky? Inšpirujte sa od ostatných. Môžete si prečítať naše eko rady, v ktorých nájdete jednoduché návody, ako žiť ekologický život a vytvoriť si ekologickú domácnosť. Napríklad na našej stránke nájdete aj sekciu nakupovanie a iné. V najbližšej dobe pre Vás pripravujeme články, ktoré Vám môžu pomôcť v zorientovaní sa.

Tip: pozrite si aj iné blogy: NezmartoZero Waste Slovakiaeko inak

#5: nenakupujte eko prostriedky.

A teraz sa asi všetci pýtate “Nenakupovať eko prodstriedky? A ako mám byť eko?”. Presne tak, nenakupujte ich, resp. nerobte veľkú zásobu ďalších prostriedkov a používanie (eko) čistiacich prostriedkov minimalizujte na nevyhnutné. Nebojte sa, v ďalších článkoch Vám ponúkneme rady, ako sa postarať o svoju domácnosť a zároveň byť priateľský k životnému prostrediu.

Spomíname to preto, že nám ide skôr o redukovanie zbytočných prostriedkov, ktoré v domácnosti, napr. pri upratovaní určite nepotrebujete. Nálepka “eko” ešte neznamená, že budete eko. Veď mnohé veci sú opäť len v plastoch. Všetko sa dá urobiť aj jednoduchšie a minimalistickejšie.

#6: redukujte.

Nadviažeme na predchádzajúce pravidlo. Redukujte. Nehromaďte zbytočne veľa vecí vo svojom živote a nevytvárajte ďalší odpad. Pred kúpou ďalšej veci sa vždy opýtajte “Skutočne to potrebujem?” a nechajte si jednu noc na premyslenie. Ráno budete vidieť veci trochu inak. Pravidlo môžete aplikovať na čokoľvek. Či už ide o elektroniku, potraviny alebo oblečenie.

#7: nakupujte (podporujte, buďte) BIO.

Áno, aj my sme boli toho názoru, že BIO je len predražená nálepka, ale nie je. Náš pohľad sa zmenil, keď sme strávili niekoľko týždňov v Rakúsku na eko farmách. Žili sme priamo s rodinou – s pestovateľmi a mohli sme vidieť celý proces pestovania, spracovania a upratovania priestorov (nemohli používať žiadne prostriedky, iba vodu a tlak). Dokonca sme zažili aj kontrolu, ktorá trvala niekoľko dní, pri ktorej sme mali pocit, že kontrolovali aj ponožky pestovateľov. Určite by sa značka BIO nemala podceňovať. Ak niekto povie, že je to len “zakúpená” nálepka, tak je to skôr aplikovateľné na krajiny, kde sa táto nálepka dá jednoducho zaplatiť do vrecka kontrolóra. Inak je BIO na nezaplatenie. Pestovatelia sa snažia dodržiavať kvalitu výrobkov, redukujú zlé dopady na životné prostredie, nepoužívajú žiadne postreky (nie, nie je to ani menšie množstvo, o ktorom sa stále hovorí) a myslia aj na život v pôde – stále nám prízvukovali, že sa na pôdu pozerajú inak; už sa nestarajú o pôdu, už sa starajú o to, ako nakŕmiť živočíchov v pôde.

Aj keď podporujeme BIO, rovnako, ako pri vegánskych potravinách tu platí, že nie všetko čo je BIO, je aj zdravé. Vždy čítajte zloženie výrobkov.

Tip: BIO nie je dôležité len pri potravinách, ale nezabúdajte aj na oblečenie – napr. na stále populárnejšiu BIO bavlnu. O cene Vášho oblečenia sa dočítate aj v tomto článku.

#8: naučte sa triediť odpad.

Áno, možno Vám tento bod príde ako zbytočný, ale z vlastných skúseností vieme, že na Slovensku ešte nie je veľkým zvykom triediť odpad. Skúste to. Alebo sa môžete inšpirovať 6. bodom – redukujte a preskočte rovno na Zero Waste život 😉 Plus, predcvičujte si bod č.1 a triedenie odpadu berte vážne.

Tip: prečítajte si článok o tom, čo sa deje so smeťami na ciernalabut.sk

Máte ďalšie rady a pomôcky ako byť eko a nezblázniť sa? Podeľte sa o ne s nami v komentári.

PS: Ak máte chuť na nejaké knihy s témou ekológie, prelistujte si náš zoznam literatúry. Určite tam nájdete niečo zaujímavé (nezaujímavé nečítame:) ).

Ďalší článok: Ako sme triedili oblečenie

Odoberať novinky

Copyright 2016-2019 © All rights Reserved. Design by NoIdentity