Kozmetika

ponio

Vegáni majú v tomto smere malú „výhodu“ oproti bežným konzumentom – aspoň v našich končinách sú oslobodení od nadmerného reklamného nátlaku, keďže tento sa zväčša týka známych kozmetických značiek, ktoré svoje produkty testujú na zvieratách.

Široká ponuka vegánskej kozmetiky je v DM-ke, najmä zubné pasty, avšak treba myslieť na to, že nie všetko, čo je vegan, je aj eko.

My preferujeme kozmetiku značky Ponio – je vegánska a tiež ekologická (žiadny plast, kompostovateľné obaly, skvelé zloženie, nemajú zbytočne veľa tovaru, dôsledne premyslený koncept podnikania a navyše výborná komunikácia so zákazníkom + ide o slovenskú značku).

Rovnako dôležité je pokúsiť sa minimalizovať množstvo produktov, ktoré používate. Naše momentálne štádium je: mydlo, šampón, zubná pasta a nejaký ten olej (kakaové maslo a kokosový olej sú pre nás najvhodnejšími produktami, avšak keďže ide o dovážané veci, snažíme sa ich používať s mierou).

Istý čas sme si dokonca zubnú pastu nahradili kokosovým olejom a bola to skvelá skúsenosť, ku ktorej sa občas v rámci zmeny vraciame. I keď je otázne, čo má väčší dosah na ochranu životného prostredia – či zubná pasta v hliníkovom obale, alebo dovážaný kokosový olej v sklenej nádobe… Určitým veciam sa však človek asi nevyhne. Dôležité však podľa nás je, že nad tým vôbec začneme uvažovať.