Stravovanie/Varenie

Spravte si zoznam toho, čo chcete nakúpiť – poprípade aj toho, čo z daných vecí cez týždeň budete variť. Určite si „nákupné dni“ – budete tak mať skvelý prehľad o tom, koľko na stravu mesačne miniete a zároveň tým znížite množstvo nepotrebných a zbytočných vecí vo Vašom košíku.

Nenakupujte hladní – asi všetci dobre vieme, že človek je vtedy schopní kúpiť takmer všetko, čo vidí.

Snažte sa nakupovať najmä na trhoch, poprípade na iných miestach s tovarom lokálneho charakteru.

Používajte látkové vrecká na potraviny.  My už niekoľko rokov používame tieto – máme ich od 02/2012. Dnes však nájdete viacero obchodov s podobnými vecami. Ak už máte igelitový sáčok, skúste ho použiť viackrát.

Na nákup si noste vlastné tašky, ruksaky a pod.

Vyhýbajte sa supermarketom – väčšinou neponúkajú vhodný tovar pre ľudí, ktorí sa snažia konzumovať kvalitné potraviny (aspoň v našich končinách) a rovnako nie sú na tom zrovna najlepšie v prístupe k svojim zamestnancom (lebo ľudskoprávny rozmer je pre nás tiež veľmi dôležitý). Treba mať na zreteli, že motívom akýchkoľvek zmien (aj tých vegánsky priaznivých) je vždy len zisk, taktiež nesmierne plytvajú jedlom a tiež výrazne prispievajú k devastácii životného prostredia (dlhá prevádzková doba, hustota a frekvencia stavieb – v blízkosti každého väčšieho sídliska sú minimálne dva supermarkety…).

Suché suroviny (múku, obilniny, prílohy, orechy, sušené ovocie…) kupujte vážené. Tento problém je dnes našťastie pomerne ľahko riešiteľný, dokonca aj na Slovensku existujú bezodpadové predajne (či už kamenné alebo internetové, my zvykneme nakupovať na bezodpadu.sk). Nedávno navyše vznikla nová kamenná predajňa foodblogerov Dobrožrútov, ktorí okrem vlastného pečiva a skvelých koláčov ponúkajú aj tovar z už spomínaného bezodpadu.sk.