Jennie Dielemans: Vitajte v raji (Reportáž o turistickom priemysle)

zuuz
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Vydavateľstiev ako Absynt nie je veľa – niet divu. Kto by už len dnes chcel čítať pravdivé reportáže reflektujúce tie najsužujúcejšie problémy sveta, takmer zabudnuté, no napriek tomu neustále útočiace na naše pokojné, zabalzamované svedomia. Kniha švédskej spisovateľky a novinárky Jennie Dielemans je už takmer desať rokov “stará”, no s pribúdajúcim vekom, zdá sa, čoraz aktuálnejšia. Každý z popisovaných problémov, či už je to ľudsko-právny, hospodársky alebo environmentálny, sa na nás triumfálne a povýšenecky usmieva aj v roku 2017. Kto by bol dnes, vo svete všeobecnej propsperity, povedal, že dovolenka – samozrejmý letný oddych niekde na pobreží má natoľko devastujúce účinky na život ľudí i celej planéty.

V knihe nájdete príbehy najnavštevovanejších letovísk ako aj vychytené backpackerské destinácie, ktorých dôsledky pre obyvateľov daných oblastí, ako aj pre (ich) životné prostredie, sú si navzájom podobnejšie, než sú mnohí mladí študenti na “cestách poznávania” ochotní priznať. Oba spôsoby cestovania za sebou zväčša zanechávajú spoločenskú a ekologickú spúšť. Napriek tomu, že to môže vyznieť až príliš odvážne a tvrdo, turistický priemysel, tak milovaný globálnou strednou triedou, akoby neustále pokračoval v koloniálnej histórii Európy.

Jednotlivé miesta skôr dobývame než s úctou a zvedavosťou navštevujeme. Hľadáme skutočné miesta, ktoré však ďalej pretvárame podľa obrazu našich vyfabulovaných predstáv a neautentických potrieb. V našich predstavách je krásne lesklá modrá voda a bielučký piesok právoplatných vlastníctvom euroamerickej kultúry: “Chceme vaše územie a vaše bohatstvo, no s ostatným nás nezaťažujte. A, prosím, prispôsobte sa nám – správajte sa aspoň trochu ako ľudia…” Ak už nič iné, stačí si položiť aspoň otázku, prečo sú našimi najobľúbenejšími destináciami krajiny s výrazne nižším HDP a s výrazne horšími všeobecnými podmienkami na život.

J. Dielemans sa nám pokúša ukázať, že svojimi voľbami môžeme prispievať k vykorisťovaniu ľudí i planéty, no rovnako sa proti nemu môžeme postaviť. V skutku vytrvalo sa usiluje o to, aby sme si uvedomili, že je na nás ako, kam a s akými úmyslami budeme cestovať. Ak totiž podľahneme lacným a, povedzme si úprimne, veľmi prízemným a hlúpym reklamným sloganom cestovných kancelárií, musíme sa zmieriť s tým (nech to vyznieva akokoľvek pateticky), že prispievame k ničeniu ľudských životov a rapídnemu zvyšovaniu vlastnej ekologickej stopy.

Heslo “svet patrí nám” je už dávno prežité. Svet dokáže pomerne jednoducho jestvovať bez kohokoľvek z nás, avšak my sa bez sveta len ťažko zaobídeme. Po prečítaní knihy Vitajte v raji sa s veľkou pravdepodobnosťou začnete na svet pozerať inak – ako na miesto, kde vzťah človeka k vlastnej slobode nemožno oddeliť od vzťahu k iným a k životnému prostrediu.

Kúpiť   

Odoberať novinky

Copyright 2016-2019 © All rights Reserved. Design by NoIdentity