Prečo vznikol Vegálniček?

Vegálniček
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Dôvodov, prečo vznikla stránka vegalnicek.sk je viacero. Niektoré nájdete na stránke v roztrúsenej podobe, ale aby nevznikali nedorozumenia a nezodpovedané otázky, rozhodli sme sa rozpísať jednotlivé dôvody práve v tomto krátkom článku.

Vegálniček je o vegánstve, ekológii a etike.

Ak by sme mali vybrať tri slová, ktoré charakterizujú Vegálniček, budú to práve tieto – vegánstvo, ekológia, etika. K vegánstvu nás doviedli predovšetkým etické dôvody v osobnostnej rovine – nechceme sa spolupodieľať na utrpení zvierat. Toto je pre nás ten najdôležitejší argument a dôvod, a v určitej rovine aj pôvod, nášho životného postoja a každodenného žitia. Všetko to síce začalo zmenou stravy, ale vegánstvo nie je len o tom a to by sme chceli zdôrazniť. Vegánskou stravou sa to všetko len začína. Nie je možné ignorovať aj ostatné aspekty a súčasti každodenného života. K vegánstvu sa časom pridruží ekológia a etika. Síce sú v ňom obsiahnuté už od začiatku, ich ďalekosiahlejšie aspekty sa kryštalizujú až časom. Prehlbuje sa záujem o životné prostredie a život ako taký a ľahostajnosť sa premieňa na ekologickú aktivitu, ktorá sa prebúdza s nami každé ráno. Stane sa našou/vašou neoddeliteľnou súčasťou.

Človek sa musí neustále vzdelávať a hľadať si rôzne informácie. Vegán nielenže nemá zviera na tanieri, ale ani vo svojej skrini a nevyužíva produkty, ktoré boli testované na zvieratách. Práve v tomto momente sa ekologický a etický rozmer vegánstva rozšíri do všetkých aspektov každodenného života. A nejde len o zvieratá. Človek sa začne zaujímať o celý ekosystém, rovnako o znižovanie ekologickej stopy, ktorú po sebe svojou činnosťou zanecháva. Zaujíma sa o udržateľnú módu, ktorá je prijateľnejšia pre životné prostredie a nepodporuje „lacnú pracovnú silu“. Avšak orientovanie sa v týchto aspektoch chce neustále hľadanie rôznych informácií a vzdelávanie sa. Je to celoživotný proces a človek mu musí venovať množstvo času, ale ak ide o otázku vlastného svedomia a čo najväčšej úprimnosti voči sebe a tiež voči ostatným, stojí to za to. A možno práve pre uľahčenie hľadania a orientovania sa vo vegánstve, sme začali s vegálničkom.

Žijeme neustálym vzdelávaním sa – baví a napĺňa nás to – v týchto oblastiach a nechceme, aby všetky nadobudnuté informácie zostali len v našich hlavách. Chceme pomáhať a inšpirovať aj druhých. Ponúkať im jednoduché rady, ktorými môžu znížiť svoju ekologickú stopu, žiť zdravšie, ohľaduplnejšie a aj finančne menej náročne.

Vegálniček pomáha vegánom

Človek sa jednoduchým krokom, akým je zmena stravy, môže dostať k ďalším okruhom, ktoré majú vplyv na každodenný život. Teda, pokiaľ to chcete niekam posunúť. Ide o určité nastavenie mysle, resp. o zmene myslenia a vnímania všetkého naokolo (občas sme mali pocit, že mnohé veci sa musíme učiť odznova a zabudnúť tak na veci doposiaľ naučené).

V začiatkoch sa človek môže cítiť úplne stratený a mnohé veci by mu možno ani nenapadli (napr. jesť surovú brokolicu alebo cuketu, topánky, ktoré nosíte, môžu mať v sebe lepidlo živočíšneho pôvodu a pod.). Je to ako prekopať svoj život od základov a naučiť sa žiť „nový“ život. Preto chceme ponúkať kvalitné informácie, vzdelávať a uľahčiť začiatky vegánom a záujemcom o vegánstvo. Na stránke rovnako nájdete vegánske recepty. Aj keď by sme rady upozornili, že vegalnicek.sk nie je food blogom, avšak jedným zo spôsobov, ako viesť ekologickejší život, je aj varenie (o tom viacej v inom článku), a preto tu nájdete aj jednoduché vegánske a raw recepty, ktorými sa môžete inšpirovať.

Vegálniček pomáha študentom

Vzhľadom na to, že obidve sme mali veľmi blízko k environmentálnej problematike už počas nášho štúdia na vysokej škole a určite túto oblasť neopúšťame ani po ukončení nášho štúdia, chceli by sme študentom priniesť relevantný zoznam literatúry, ktorý môžu využiť pri kurzoch na vysokej škole a pri písaní záverečných prác. K zjednodušeniu výberu postupne pridáme ku knihám ich krátky popis a na mnohé z nich napíšeme aj recenzie.

(PS: Ak študujete v Bratislave, určite nevynechajte kurz Enviromentálna etika u profesorky Zlatici Plašienkovej na katedre filozofie a dejín filozofie FiF UK.)

Prečo ďalšia stránka o vegánstve?

Na internete nájdete viacero stránok venujúcich sa vegánstvu a environmentálnej problematike. Avšak pre nás boli nedostatočné a mnohé sme veľmi rýchlo zatvorili (asi to bolo aj tým, že mnohé informácie sme už nadobudli v začiatkoch, ale na ďalšie rozvíjanie vedomostí to nestačilo). Netvrdíme, že sú zbytočné, no sú skôr pre ľudí, ktorí s vegánskou stravou ešte len začínajú.

Niektoré stránky svoj obsah napĺňajú preloženými zahraničnými článkami, alebo v ich článkoch absentuje ekologická ako aj všeobecne etická rovina (teda nielen orientovaná na náš vzťah k zvieratám, ale rovnako na vzťah k svojmu telu či k životnému prostrediu). Čo máme na mysli? Môžeme to prirovnať k stravovaniu. Nie každý vegán/vegetaríán konzumuje zdravú stravu. Nie všetky bio produkty sú zdravé. A hlavne, na mnohých stránkach sme sa cítili akoby sme vošli do niektorých vegánskych obchodov, kde sa na nás valil plastový obal za obalom a pod. Jednoducho, chýbalo nám na nich úsilie skutočne porozumieť problému a hĺbať nad ním.

Nepotrebovali sme čítať o skvelých a “účinných” radách, ktoré Vám spôsobuje vegánska strava. Články s “pútavými” názvami sme ani neotvárali. Nerozumieme tiež, prečo sa na “bežné” veci robia vegánske náhrady, keď mnohé veci jednoducho môžete vylúčiť zo svojho života (ako príklad môžeme použiť množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré určite na chod domácnosti nepotrebujete, len sa nejako časom etablovali). Aj preto sme spísali eko rady, ktoré môžete využiť každý deň. Rozhodli sme sa vyplniť túto viditeľnú medzeru a rady by sme Vám ponúkli kvalitné a obohacujúce články.

Miroslava & Scarlett

 

 

Odoberať novinky

Copyright 2016-2019 © All rights Reserved. Design by NoIdentity